Čtvrtý závod MČR EASYKART 2011

 

Na vodě to není “easy”!

Západní Čechy přivítaly o třetím červnovém víkendu čtvrtý podnik Mistrovství České republiky v kartingu téměř aprílovým počasím a relativně nízkými teplotami. To samozřejmě částečně ovlivnilo výkony jezdců obou kategorií seriálu Easykart.  EASY 50

Už sobotní tréninkové rozjížďky přinesly nejedno překvapení a o dramatické okamžiky rovněž nebyla nouze. V poslední rozjížďce třídy E50 před kvalifikací došlo v jedné ze zatáček chebské Kartareny Ypsilonka ke střetu dvou motokár, které zůstaly stát na trati. Na tuto drobnou kolizi však doplatil až za nimi jedoucí Martin Antoš, který se nestačil vyhnout a nechtěně dostal svou motokáru koly nahoru. Vše se ale obešlo bez zranění a tak Martin mohl zajet v následné kvalifikaci skvělý čas, který ho dostal na 3. místo na startu Easy 50 skupiny B za sesterské duo Landových. Ke šťastným patřil v sobotní kvalifikaci Easy 50 Filip Škorpík, který si zajistil pro neděli „pole position“ v „áčkách“ rozdílem pouhých 59 setin vteřiny (!) před druhým Rusem Salakhutdinovem . Stejnou pozici dosáhla v skupině B Rozálie Landová.

 První nedělní bodovaná jízda Easy 50 „A“ poznamenaná hustým deštěm se odehrála ve znamení urputného souboje Škorpík – Salakhutdinov. Na čelo se sice nejprve skvěle probojoval Matěj Kácovský, ale tempo již zmíněného česko-ruského dua neudržel. Přesto je jeho třetí místo v cíli určitě úspěchem. Oba jezdci na špici si na mokrých gumách nedarovali ani centimetr tratě. Rus zajel nejrychlejší kolo, ale jeho soupeř dominoval ve zvolené stopě. Vzájemný souboj vyvrcholil na cílové rovině vítězstvím Škorpíka nad Salakhutdinovem snad jen o pověstný nárazník (řečeno slovy čísel o 0,048 vteřiny!). Také „béčko“ startovalo v 1. jízdě na mokrých gumách, i když déšť už polevil na síle. Zcela unikátní kousek předvedl na startu Jakub Uhlíř, kterému vlivem selhání techniky nevyšla kvalifikace. Z posledního místa na startu byl po první levé zatáčce na čele celého pole jezdců! Jenže krátce na to chyboval, dostal se do „hodin“, ze kterých odjel opět jako poslední a vydal se na stíhací jízdu. Šanci tak vycítil Martin Antoš, který dlouho vedl před Polákem Laskowskim. Jenže jako nůž máslem projížděla polem jezdců motokára již zmíněného Jakuba Uhlíře st. č.70. Ten však nutno dodat patří výkonnostně do skupiny A. V posledním kole Jakub nejprve předjel polského jezdce a po drobné chybě také Martina Antoše. Pak už mu nic nestálo v cestě za vítězstvím. Pořadí v cíli bylo tedy Uhlíř, Antoš a Laskowski.

 Druhá bodovaná jízda Easy 50 skupiny A byla opět skvělým soubojem Filipa Škorpíka a Georgiye Salakhutdinova. Jenže tentokrát si ruský jezdec dal pozor na své drobné chyby při výjezdech ze zatáček a nedal Škorpíkovi možnost k závěrečnému útoku. V cíli se tedy radoval první Salakhutdinov před Škorpíkem a na třetím místě dravě jedoucím Janem Wagenknechtem. Druhá jízda skupina B byla tentokrát celkem jednoznačnou kořistí Jakuba Uhlíře, kterému ale po startu dobře sekundoval Petr Pospíšil s č. 18. Postupně se však začali zezadu prosazovat Martin Antoš a Štěpán Galáš. Oba neustále zrychlovali a postupovali vpřed. V cíli si proto za vítězným Uhlířem dojel pro „stříbro“ Antoš, následovaný Galášem. Na chebské trati se tentokrát ne úplně dařilo sestrám Landovým, které i přes start z první řady skončily v obou jízdách ve středu pole.

 Celkově si v Easy 50 z Chebu odváží prvenství a 45 bodů jezdec Bear Racing teamu Georgiy Salakhutdinov. Ze stejného počtu bodů se může radovat i druhý Filip Škorpík, který se tak v průběžném pořadí dotahuje na vedoucího Sergeye Sonkina. Bronzovou pozici si z chebské „Ypsilonky“ odvezl Matěj Kácovský a stejná pozice mu patří i v průběžném pořadí seriálu Easykart 50. Ale radost měli na stupních vítězů tradičně úplně všichni malí závodníci a tentokrát o to větší, že se ctí dokázali bojovat na trati proti nepřízni počasí.

EASY 60

Také „Liga zkušenějších“, tedy třída E60 se rovněž potýkala s nástrahami proměnlivého počasí a přesto dokázala naservírovat divákům dramatickou a zajímavou podívanou v obou nedělních jízdách. Těm předcházela sobotní kvalifikace, které dominoval na okruhu dlouhém 1020 metrů Jakub Roubíček s č. 101. Časem 51,384 vteřiny si zajistil „Pole position“ pro oba nedělní závody. Doslova v patách mu byli Václav Šafář, Jakub Taláš a Zdeněk Tlachač.  První jízda přinesla za lehkého deště nejedno překvapení. Tím prvním byl skvělý letmý start Tomáše Horského, který se během úvodního kola dostal z 11. místa na startu do čela závodního pole! Stejně dobře však odstartovali také Ondřej Nigrín a Jan Janovský, oba z týmu HKC Racing Ivana Houzáka. Trojice Horský, Janovský a Nigrín si v první polovině úvodní bodované jízdy často měnila své pozice. V 5. kole si však kalich hořkosti vypil do dna právě Tomáš Horský, když vyjel za obrubník, shodil si na motokáře č. 98 řetěz což znamenalo jeho propad až na místo poslední. Závadu sice opravil, ale se ztrátou 1 kola to na lepší než 21. místo v cíli nebylo. Pozdější celkový vítěz Václav Šafář st.  č. 12 se hned po startu z první řady dostal do kolize a propadl se do hloubi pole, přesto závod nevzdal, dokázal zajet nejrychlejší kolo a vybojovat čtvrté místo v cíli. Závod na mokré trati byl poznamenán mnoha drobnými kolizemi s následnými „výlety“ mimo trať. Na čele startovního pole stále kroužila dvojice Janovský – Nigrín a v této sestavě také dojeli do cíle před třetím Dominikem Stříteským. V kategorii „Mladí“ si pro prvenství dojel Jáchym Galáš, před Jakubem Roubíčkem a Adamem Králíkem.

 Druhá bodovaná jízda E60 měla dramatickou předehru. Jezdci se v uzavřeném parkovišti připravovali na start se suchými  pneumatikami. Náhlá změna počasí a s ní prudký přívalový déšť si vynutily odložení startu a vyhlášení mokrého závodu. To znamenalo pro všechny mechaniky okamžitou výměnu pneumatik a částečně i úpravy v nastavení motokár. Pak již nic nebránilo letmému startu. I v této jízdě nevyšel úvod závodu Jakubovi Roubíčkovi, který se tak následně propadl do středu pole. Vedení převzal Zdeněk Tlachač, ale pouze na jedno kolo, když ho vystřídal výborně jedoucí Václav Šafář z týmu Kapitol racing. Dalším příjemným překvapením druhé bodované jízdy byl výkon Alexe Legnara, který dobře odstartoval a dlouhou dobu se držel na druhém místě za Šafářem. Osudným mu bohužel bylo osmé kolo, kdy na cílové rovince vyjel z trati a přišel tak zřejmě o jisté stříbro. Toho využil Jakub Taláš st. č. 63, který navíc v poslední kole zaznamenal nejlepší čas. Smolař první bodované jízdy E60 Tomáš Horský se v závěru dostal na třetí místo. Rozdílem více jak jedné vteřiny vyhrál Václav Šafář před Jakubem Talášem a Tomášem Horským. V „Mladých“ si zopakoval vítězství dobře jedoucí Jáchym Galáš, před Adamem Králíkem a Jonášem Tlachačem.

 V celkové klasifikaci E60 zvítězil v Chebu Václav Šafář a se 136 body je v čele průběžného pořadí. Druhé místo zdobí Jakuba Taláše a třetí příčka patří Dominikovi Stříteskému. V kategorii „Mladí“ jasně dominoval Jáchym Galáš a veze si domů 50 bodů. Adam Králík dosáhl zejména bezchybnou druhou bodovanou jízdou na 36 bodů a 2. místo. Třetí skončil Jakub Roubíček a skvělým výkonem překvapila i čtvrtá a zároveň v Chebu nejúspěšnější dívka Kateřina Nováková.

Závěrem

Slova uznání patří nejen jezdcům, mechanikům a rodičům, ale také pořadatelům závodu ve skvěle vybavené chebské Ypsilonce! Závod MČR motokár se zde jel vůbec poprvé a premiéra dopadla i v nelehkých klimatických podmínkách organizačně bez větších problémů. Zcela určitě bychom ale příště uvítali rychlejší a odpovědné reakce traťových komisařů na danou situaci na okruhu…uvědomme si, že v motorsportu obecně může pouhá jedna vteřina odvrátit či vyvolat nebezpečnou situaci pro jezdce…to platí jak v Monze, tak i v Chebu! Na straně druhé je ovšem také nutnost neustále zdůrazňovat mladým začínajícím jezdcům mimo jiné úlohu žluté vlajky a povinnosti z toho vyplývající. V Chebu na to občas „mladí Schumacherové“ zapomněli… Kompletní výsledky závodu včetně průjezdů najdete zde, záznam Čt4 Sport bude příští týden zde . Krátká reportáž  je v  pořadu Sport 5 Report  a  sestřih závodu bude vysílat Sport 5 Tv příští týden (program je zde).  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.