Čtvrtý závod MČR EASYKART v Pisku

 kompletní  výsledky najdte zde

Poměrně proměnlivým počasím přivítala závodní trať v Písku účastníky 4. závodu MČR v kartingu. Jednalo se o předposlední závod celého letošního šampionátu a tak se všichni jezdci obou tříd seriálu Easykart snažili na zdejší náročné trati vytvořit si bodově co nejlepší pozici před „velkým finále“, které se jede v konci září ve Vysokém Mýtě.   

Počasí si s jezdci a jejich týmy tak trochu pohrálo. Zejména během pátečních tréninků, ale i v některých sobotních jízdách se na trati po přeháňkách objevila voda. V části depa na louce se pak, díky vrstvě bahna, hodily všem holínky, byť to nebyly ty české olympijské…V sobotní kvalifikaci třídy Easy 60 se tlak všech startujících na dobré umístění projevil snad nejvíce. Považte sami: Kromě nejrychlejšího a téměř „domácího“ jezdce Alexe Legnara se následných 7 závodníků dostalo v nejrychlejších časech na kolo do pouhé jedné desetiny sekundy! Taková  vyrovnanost pak nejlépe ukazuje vysokou úroveň republikového mistrovství třídy EASYKART 60.

Také průměrná rychlost vítěze 76,02 km/hod. a jeho čas 59.198 sec. signalizovaly vysoké tempo pro nedělní závod. Za Legnarem se postupně seřadila čtveřice Zdeněk Tlachač, Dominik Smejkal, Jan Šiller a Jáchym Galáš. Kvalifikace třídy Easy 50 sice tak těsně vyrovnaná nebyla, ale i v tomto případě průměrná rychlost vítěze přes 60 km/hod. svědčí o vysokém nasazení jezdců, kteří i zde na trati v Písku startovali dle pravidel v tréninkovém režimu. Pokud jsme zmínili průměrnou rychlost vítěze, musíme samozřejmě dodat i jméno „majitele“ tého hodnoty a tím byl Martin Antoš. Již několik závodů má však Martin v boji o celkové vítězství silné soupeře. Vedle Jiřího Bečičky se na „padesátkový“ trůn tlačí bratrské duo Antoni a Maksymilian Kucharski. I tady v Písku byl jejich souboj očekávaným bodem nedělního programu, protože Antoni Kucharski na druhém místě se držel v kvalifikaci od Antoše jen 0,606 sekundy, následovaný bratrem Maksymilianem a dále Hubertem Laskowskim a Matějem Matuškou.  

Nedělní warm-up potvrdil taktizování před prvními bodovanými jízdami. Zkoušelo se různé nastavení motokár a tak tolik nepřekvapily relativně horší časy některých premiantů sobotní kvalifikace a to v obou třídách. Příkladem byl v E60 až devátý čas Alex Legnaro a stejně tak až devátý byl ve warm up jízdě také Antoni Kucharskiho v menších E50. V bodovaných jízdách ale už bylo vše při starém a bylo se rozhodně na co dívat.

Počasí v neděli jezdcům velmi přálo. Suchou trať doplnily příjemné teploty, které se pohybovali okolo 20°C. To byla samozřejmě příjemná informace i pro přihlížející diváky na písecké trati. Největší pozornost se u první bodované jízdy Easy 60 logicky věnovala startovní proceduře, která bohužel týden před tímto závodem způsobila v Karting Cupu úvodní havárii, která se neobešla bez zranění jedno z jezdců. Proto byli jezdci tentokrát důrazně žádáni ředitelem závodu o přísné dodržení startovního procesu, zejména v oblasti pomalé najížděcí rychlosti na startovní rovinu. A důrazná domluva přinesla své ovoce, protože start byl v podání Legnara a Tlachače naprosto bezproblémový a tak zhasnutá startovní červená světla vypustila do první bodované jízdy všech 26 závodníků. Hned po startu si až do první vlásenky v horní části okruhu udržel vedení Alex Legnaro, ale o pár zatáček později už tento stav neplatil. Zezadu totiž na Alexe úspěšně zaútočili Jan Šiller a Dominik Smejkal. Šiller skvěle odstartoval a stejně dobře dokázal bránit svou vedoucí pozici před Smejkalem po celý závod. Za vedoucí dvojicí, která si udělala mírný náskok se držela pětice vzájemně útočících jezdců – Legnaro, Tlachač, Stříteský, Nigrin a Janovský.  A souboje až do konce závodu mezi těmito jezdci byly více než důrazné. Alex Legnaro šel často do souboje ve snaze dostat se alespoň na pódiové umístění. Ale nakonec mu tuto šanci definitivně sebral Zdeněk Tlachač, který odrážel zejména v úvodu závodu útoky Nigrina a Janovského. Ale bojovalo se i ve středu startovního pole, o čemž by moli vyprávět například Nela Mičánková s Dušanem Kouřilem. Během posledního kola se nakonec zmíněná „pětka“ dotáhla až na záda druhého Smejkala a tak v cíli bylo pořadí:  Šiller, Smejkal, Tlachač, Legnaro, Nigrin a Janovský. Všichni tito jezdci se v cíli vešli do pouhé jedné sekundy v časové ztrátě na vítěze! Jan Šiller měl přirozeně v cíli velkou radost, neboť to bylo jeho vůbec první Easy vítězství a dlužno dodat rozhodně zasloužené.

Poté se na startovní rošt postavili jezdci třídy Easy 50 a také v tomto případě kladl ředitel závodu důraz na správnou proceduru tzv. pevného startu.  Ten se opět povedl na výbornou a jezdci tak vyjeli do závodu, trvajícím celých 5 kol. A jak bylo již řečeno, očekávanými hlavními aktéry byli Martin Antoš a jeho současný rival Antoni Kucharski. A zatímco Martin byl úspěšnější v technických pasážích tratě a ve sjezdech, do stoupání k horní vlásence jednoznačně dominoval Antoni. A to bylo zřejmě v tomto závodě rozhodující. Souboj Antoše a Antoni Kucharskiho sledoval z třetího místa jeho bratr Maksymilian. Do problému s „hodinami“ na trati se postupně dostali Adam Holman a Nicolas Raus, nicméně v závodě nadále pokračovali. Z dalších jezdců si výborně vedl také Jan Holman, který se dokázal propracovat z 9. místa na startu na celkové 5. místo v cíli první bodované jízdy. Její pořadí bylo nakonec následující: Antoni Kucharski, Antoš, Maksymilian Kucharski, Hubert Laskowski a již zmíněný Jan Holman.

Krásné slunné nedělní odpoledne přivedlo na start 2. bodované jízdy opět nejprve jezdce třídy Easy 60. První letmý start se nevydařil a doplatil na to především Vojtěch Kůrka, který skončil v „hodinách“ na trávě, ale ztrátu ještě stačil dohnat. Naopak technické problémy provázely hned na startu Adama Králíka, který záhy musel odstoupit. Na opakovaném startu byl  nejrychlejší Alex Legnaro a maximálně tak využili své „pole position“ ze sobotní kvalifikace. Ale jeho soupeři nebyli daleko a drželi se těsně za ním v pořadí Tlachač, Smejkal, Galáš, Šiller, Janovský a Stříteský. Na vzájemné souboje doplatilo hned několik jezdců. Kritickým místem na trati byla tentokrát série zatáček (tzv. „háčko“) před nájezdem do cílové šikany. Zde po doslova divokém nájezdu pohřbili své naděje na dobrý výsledek nejen zkušený Ondřej Nigrin, ale také vítěz dopolední první bodované jízdy Jan Šiller, kterého nakopnul vysoký obrubník. Byly z toho hodiny, na které se štěstím bravurně zareagovali další  těsně přijíždějící jezdci. Trio Legnaro, Tlachač a také Smejkal se mezitím začalo zbytku startovního pole, tvořeného „vláčkem“ sedmi jezdců, postupně vzdalovat. Tlachač zkoušel dostat vedoucího Legnara pod tlak a vynutit si jeho chybu, ale to se nestalo. Alex byl tentokrát nepřemožitelný. Ostré souboje za vedoucími jezdci však pokračovaly, což byl příklad Dušana Kouřila a Moniky Podhradské. V cíli druhé bodované jízdy tedy nakonec po zásluze dominoval Alex Legnaro. S odstupem pouhých 0,141 sekundy protnul cílovou časomíru Zdeněk Tlachač. Třetím v pořadí byl Dominik Smejkal.

V době, kdy se Alex radoval v depu ze svého triumfu v Easy60, prožívali startovní horečku jezdci třídy Easy 50, které taktéž čekala 2. bodovaná jízda. Start „nejmladších“ byl opět bez vážných problémů. Nahoře ve vlásence už byl v prvním kole na čele opět Antoni Kucharski a jako stín jel za ním znovu Martin Antoš. Třetí byl Hubert Laskowski a hned za ním Michelle Jandová, která předvedla vynikající start. Pěkné souboje „kolo na kolo“ předvedli jezdci jedoucí ve skupině od šestého do dvanáctého místa. Druhý Antoš se opět usilovně snažil najít slabé místo Antoni Kucharskiho, ale ani tentokrát se mu to nepovedlo. Zejména dlouhé stoupání k vlásence bylo pro Antoše ztrátovým místem z pohledu výkonu a následné rychlosti jeho motokáry. Nicméně Martin opět projevil svou velkou bojovnost. V cíli bylo tedy pořadí: Antoni Kucharski , Antoš a Laskowski.  Velkou a zaslouženou radost měla v cíli této bodované tréninkové jízdy také čtvrtá Michelle Jandová. Pěkný závod odjeli také pátý Matěj Matuška a Tomáš Novák, který z 11. místa na startu dojel v této jízdě šestý. Odměnu v podobě pohárů však dostali v této třídě tradičně všichni jezdci za odvážné sportovní výkony. V pozdním odpoledni se tedy mohlo přistoupit ke slavnostnímu vyhlášení obou tříd. A jak to celé v Písku dopadlo z pohledu získaných bodů? Ve třídě Easy 60 celkově zvítězil s 38 body Alex Legnaro před  Zdeňkem Tlachačem, který si odvezl 36 bodů stejně jako třetí Dominik Smejkal. V kategorii Easy 60 Mladí si vítězných 50 bodů připsal Zalán Czintula. Druhý Vojtěch Kůrka získal 33 bodů a dalších 29 bodů má na svém kontě Patrik Arnošt. Ve třídě Easy 50 získal maximální počet bodů (50) Antoni Kucharski a dotáhl se tak v průběžném pořadí za Martina Antoše, který jede z Písku se 40 body. Třetí byl Hubert Laskowski s 29 body.

Kdo nakonec získá mistrovský titul v Easy 60? Jak dopadne hodnocení v Mladých ? Podaří se Martinu Antošovi odrazit útok na první příčku v Easy 50? Na tyto a mnohé další otázky dá odpověď poslední závod letošní sezony ve Vysokém Mýtě. Nenechte si ujít strhující „EASY“ podívanou na tomto okruhu ve dnech 29. – 30. září 2012!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.