Úvodní podnik Mistrovství České republiky 2011

 První závod seriálu MČR 2011 hostil Autodrom v Sosnové u České Lípy. V letošním ročníku se  jede třída Easy 60  již ne jako pohárová třída, ale po právu jako plnohodnotné Mistrovství republiky.  Na startu  se v této kategorii  opět sešlo nejpočetnější pole jezdců ze všech vypsaných tříd, kdy do celkového počtu 33 startujících doplnilo domácí borce pět jezdců z Polska. Ve třídě nejmladších se po odchodu mnoha jezdců do vyšších tříd opět podařilo doplnit pole na počet 19-ti startujících. (fotogalerie je na konci článku)… 

EASY 50

Naprostou novinkou je v této třídě start hned tří ruských jezdců, jejichž přístup a nasazení svědčí o vysokých ambicích do budoucna. Hned od prvních tréninků bylo zřejmé, že jim to opravdu jede a že tvoří vyrovnanou „ruskou trojku“. Naopak ve vlastním závodě se nezadařilo pilotům, jejichž loňské výsledky vzbuzovaly očekávání, že letošní ročník opanují – Filip Škorpík se do „A“ finále kvalifikoval až jako 9., na další ostřílené borce Vincenta Giunquintieriho a Patrika Arnošta vyšlo až první a druhé místo v „B“ finále. V samotných bodovaných jízdách byly v A rozjížďkách k vidění na 50-tky vskutku nevídaně vyrovnané souboje vedoucí skupiny, které dokázal poodjet pouze následný celkový vítěz Rus Sergey Sonkin. Za ním se již držela pohromadě skupina dvou zbývajících Rusů a naši Jakub Uhlíř a Adam Jeřábek. Jakub – naprostý nováček letošního ročníku – získal celkově 3. místo, Adam, který v loňském ročníku celkově skončil 18., si hned v úvodu sezóny zajel v Sosnové pro 5. místo. Gratulace! V „B“ finále Vincent sice dvakrát suverénně zvítězil, ale dosažené celkové časy rozjížděk potvrdily, že tentokrát by na špičku jezdců v „A“ asi nestačil. Ale z jednoho odjetého závodu se určitě nedá odhadnout vývoj zbytku sezóny a nedělejme ukvapené závěry – před námi je Vysoké Mýto, Cheb a především technický Písek.

EASY 60

Kdo nebyl schopen zrychlit oproti loňsku o půl vteřiny, ten neměl šanci umístit se mezi prvními pěti v měřeném tréninku a v podstatě i v samotných rozjížďkách – to platilo v tradičně nejobsazenější třídě úvodního podniku Mistrovství České republiky třídy Easy 60. I když prestižní mládežnickou třídu po loňsku opustilo několik jezdců, kteří přestoupily do vyšších tříd, na počtu startujících to nebylo znát – naopak, hned při prvním závodě jsme se v podstatě pohybovali na hranici propustnosti trati. Do šedesátek totiž přišlo mnoho nováčků – ať přestupem z padesátek, či jezdců, pro které závody v Easy 60 znamenají první usednutí do závodní motokáry. Na start nastoupilo také pět Poláků, kdy se vedle rychlého Jana Antoszewského objevil i pro nás neznámý Filip Wójcik. A dokázal být také hodně rychlý, o čem svědčí třetí místo v měřeném tréninku. Ten vyhrál Tomáš Horský před Zdeňkem Tlachačem. Startovní procedura první bodované jízdy byla na samé hranici regulérnosti (pekelné tempo formovacího kola zadní řady vůbec nestíhaly)  a ani druhý start nebyl to pravé ořechové – tentokrát spíše zase připomínal pohřební průvod (ze spojek se kouřilo a tribuna hlasitě protestovala). Chtělo by to nejspíš něco mezi … V první rozjížďce jelo čelo časy opět pod 51 a byly to boje ostré jako břitva – ale jak je v Easy 60 zvykem, bojovalo se všude – na čele i na konci. Cílem projel jako první Tomáš Horský, ten se ale vzápětí po udělení u nás málo vídané penalizace + 5s za ulitý start propadl na 7. místo. Vítězství tedy získal Polák Filip Wójcik před Janem Antoszewskim a Zdeňkem Tlachačem. Druhá rozjížďka byla ještě více urputnější. Do cíle přijel v podstatě vláček osmi jezdců s minimálními rozstupy a na cílové pásce se jako první radoval Tomáš Horský před Zdeňkem Tlachačem a Janem Antoszewskim. V celkovém hodnocení se na nejvyšší stupínek postavil Zdeněk Tlachač před Poláka Jana Antoszewského a Tomáše Horského. V hodnocení je následují „ostřílení“ a mezinárodně úspěšní borci Lukáš Podobský, Polák Filip Wójcik, Václav Šafář a Alex Legnaro. Za zmínku určitě stojí průběžné 8. místo Jakuba Zeleného (loni celkově 21.), kterým neotřásl ani velmi tvrdý náraz do bariéry pneumatik při ranním warm upu. V hodnocení Mladí dojeli nejrychlejší jezdci v podstatě v pořadí, v jakém skončili  loňský ročník – tedy Jakub Roubíček, Jáchym Galáš a Adam Králík, ale možná důležitější je umístění bez rozdílu věku – kdy tato trojice okupuje 9., 10. a 11. místo celkově. Především pro třetího Adama Králíka je to velký kvalitativní skok, kdy se ukazuje, že Adam je schopen držet krok se špičkou. V letošním startovním poli Easy 60 se pohybuje již pět děvčat a to si přímo řeklo o zavedení novinky, kterou je hodnocení nejúspěšnější dívka. V prvním závodě získala tento pohár Nela Mičánková, která dojela na krásném 4.místě ve třídě mladí (celkově 18.).

 Na závěr je třeba upozornit, že ve třídách Easykart bylo v úvodním podniku hodně kolizí a nezvykle hodně se trestalo, ba i vylučovalo. Před námi je Vysoké Mýto – tak ať už se to neopakuje 🙁 !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.