Pátý závod MČR EASYKART 2011

10 bodovaných jízd – 7 různých vítězů

Stejně jako v Chebu i písecká „střelnice“, kde se nachází zřejmě nejnáročnější motokárová trať v České republice, připravila pro závody MČR v kartingu doslova deštivou loterii. Obě třídy kategorie Easykart se během prvního červencového víkendu opět potýkaly se správnou volbou pneumatik a proměnlivými podmínkami. Jedno  mají ale letošní  závody Easykart v České republice společné  –  vyrovnanost a vysokou sportovní úroveň. O tom svědčí i fakt, že ve výsledkových listinách třídy  Easy 60 najdete po odjetí  deseti bodovaných jízd jména sedmi různých vítězů !  EASY 50

Sobotní kvalifikace byla ve znamení tria Salakhutdinov, Wagenknecht a Kácovský, které obsadilo v tomto pořadí první tři místa na startu nedělních bodovaných jízd.  Nejlepší dívkou v měřeném tréninku byla Roxana Landová na 5. místě, která tak ukázala záda  zkušeným jezdcům, jakými jsou Filip Škorpík či Vincent Gianquintieri. Překvapením bylo „pouze“ 12. místo Rusa Sergeye Sonkyna, dosavadního lídra průběžného pořadí, který ztrácel v kvalifikaci na špičku pole více jak 3,5 vteřiny! První místo na startu skupiny „B“ si vyjela Rozálie Landová před Štěpánem Galášem časem lepším  o pouhé dvě tisíciny vteřiny. V  neděli se nad závodištěm zatáhla mračna, což jednoznačně vedlo při první bodované jízdě k nasazení „mokrých“ pneumatik s hlubokým dezénem. Déšť na sebe nenechal dlouho čekat. Start E50 „A“ s následnou vlásenkou v nejvyšším místě okruhu vyšel zcela bez problémů pro většinu jezdců. Tím, kdo zpočátku jasně udával tempo byl Jan Wagenknecht, který po skvělém startu nasadil  ostré tempo. Během několika kol si vytvořil dostatečný odstup před  Salakhutdinovem, neboť jezdil o vteřinu rychleji, nežli ruský jezdec. Jenže největší nebezpečí pro Wagenknechta nebyl Salakhutdinov, ale dravě se dopředu posouvající Filip Škorpík. Z osmého místa na startu se během 4 kol dostal na druhou pozici a v posledním kole úspěšně zaútočil i na vedoucího Wagenknechta. V cíli bylo tedy pořadí Škorpík, Wagenknecht a Salakhutdinov. Ve skupině „B“ se v první závodní jízdě nepovedl start Borysi Chorazymu z Polska, který zůstal na startu pro technickou závadu své káry a „ulitý“ start se v případě dalšího Poláka Laskowského proměnil v 10sekundovou penalizaci. Rozálie Landová od startu „tlačila na pilu“ a držela si odstup od druhého Štěpána Galáše. O třetí místo sváděli tuhý boj Maciel Banas a Petr Pospíšil. Prvně jmenovaný byl nakonec úspěšnější a v posledním kole si Polák dokonce vyšlápl i na Galáše, který mu musel přenechat konečné 2. místo za vítěznou Landovou. Ta však o své vítězství málem přišla po jezdecké chybě v poslední zatáčce před cílem a z velkého náskoku zbylo v cíli jen 0,3 vteřiny od Banase. Závěr jako z hororu! Druhá bodovaná jízda E50 „A“ byla další ukázkou současné dominance Filipa Škorpíka. Po startu sice sváděli souboj  Salakhutdinov, Wagenknecht a skvěle startující Roxana Landová, ale od 3.kola již nebylo co řešit. Nejprve chyboval před cílem Salakhutdinov, propadl se i Wagenknecht a nakonec neodolala tlaku Škorpíka ani dobře jedoucí Landová. V cili byl tedy s rekordním časem na kolo 1:14.714 první Filip Škorpík, který celkově třídu E50 v Písku vyhrál a s dalšími 50 body se posunul do čela průběžného pořadí. Druhá dojela Landová, která skončilka nakonec součtem bodů z obou jízd celkově na 4. místě. Bronzovou příčku obsadil v druhé jízdě Salakhutdinov, který se mohl nakonec radovat z celkově 3. místa, druhý byl hodnocen celkově Wagenknecht. Jezdci ve skupině B sice v druhé bodované jízdě bez deště dobře odstartovali, ale problémy přišly v následné vlásence, kde mělo několik jezdců vzájemnou kolizi. Zajímavostí bylo také rozdílné nasazení pneumatik u jednotlivých jezdců (pouze pět motokár na mokrých pneumatikách), které oprávněně vyvolalo diskuze v depu nad platným ipravidly a Ročenkou 2011. Z nasazení mokrých pneumatik nejvíce profitoval Polák Borys Chorazy se st. č. 6.  V závěru totiž přišla vydatná dešťová sprcha, která znamenala vyvěšení červeno-žlutých praporů (kluzká trať). I přes vlajkové upozornění měli jezdci na vodou zalité trati plně ruce práce, o čemž by mohla vyprávět například Rozálie Landová, která předvedla několik bravůrně zvládnutých „piruet“. V cíli 2. jízdy E50 „B“ bylo pořadí: Chorazy, Galáš a další reprezentant Polska Kacper Rozenkovski. Již podruhé za sebou ukázali nejmladší závodníci svoje umění za volantem při nelehkých klimatických podmínkách. A to se do budoucna počítá…

EASY 60

I v této třídě byla sobotní kvalifikace velmi vyrovnaná. Považte sami – v jedné vteřině bylo „naskládáno“ hned 8 jezdců. Z Itálie vyježděný Lukáš Podobský sice získal první místo na startu obou nedělních závodů, ale s náskokem neuvěřitelných 0,004 sekundy (!) před druhým Zdeňkem Tlachačem. Nejlepší kvalifikační trio uzavíral Jakub Roubíček, který tak udělal první důležitý krok v hodnocení třídy E60 Mladí. Na startu prvního nedělního bodovaného závodu měl velké problémy Tomáš Horský, který dohnal zbytek startovního pole během dvou zahřívacích kol a na poslední chvíli se zařadil zpět na svou 15. pozici z kvalifikace. Výborný start měl Lukáš Podobský a jediný, kdo s ním v té chvíli udržel krok byl Jakub Roubíček, který dokonce v prvním kole vedl. Poté se však propadl až na 7. pozici, nicméně pokračoval v atakování jezdců před sebou. Ve stejném stylu se propadl o 3 kola později také Podobský. Do hry tím vstoupil Zdeněk Tlachač, aby se však ohřál na výsluní první pozice pouhá dvě kola, než přepustil vedení výborně jedoucímu Dominiku Stříteskému, jenž startoval z osmé příčky. Jízda byla poznamenána také vzájemnou kolizí Jana Anstoszewského, Václava Šafáře a Zdeňka Tlachače. Nejvíce na ni doplatil posledně jmenovaný jezdec. Šafář nakonec uzavřel v pořadí první pětici jezdců v cíli. Zvítězil Stříteský s téměř 5 sekundovým náskokem před Polákem Antoszewským a Lukášem Podobským, který oslnil závěrečným sprintem. Čtvrté místo Jakuba Roubíčka znamenalo vítězství v „Mladých“. Ve stejném hodnocení byla druhá Nela Mičánková, která završila Top 10 celkového pořadí první bodované jízdy E60 a byla tak nejúspěšnější dívkou na písecké trati. Třetím „mladým“ v této klasifikaci byl Jáchym Galáš.Ani druhá nedělní bodovaná jízda třídy E60 se na startu neobešla bez problémů poté, co Adam Křivánek s č.14 a také Polák Adam Lalak nemohli nastartovat své motokáry. Lalak odstartoval dokonce jako poslední. To, co však odlišilo druhou jízdu od té dopolední bylo nasazení suchých pneumatik, neboť trať oschla a tak odpolední změna obutí byla nutností pro všechny týmy. Průběh závodu byl poměrně klidný až na jednu výjimku. O velké vzrušení se v 10 závodních kolech této jízdy opět postarali Zdeněk Tlachač a Lukáš Podobský.  Celý závod jel Lukáš na čele zcela bezchybně. Osudové se mu stalo kolo poslední, kdy svedl se Zdeňkem nádherný souboj „side by side“, leč Zdeněk Tlachač byl ve  finále tím úspěšnějším. Tlachač zajel v závěru také nejrychlejší kolo časem 0:59.479. Historie se ptát nebude, my však dodejme, že vyhrál o pouhých 0,103 sekundy. Třetí jel v podstatě systémem start-cíl Jakub Roubíček s č.101 a potvrdil roli jasného celkového  favorita ve třídě Mladí. Stejně jako dopoledne byli i ve 2. jízdě za ním v tomto hodnocení Nela Mičánková a Jáchym Galáš. Celkově si tedy z Písku součtem obou jízd odvezl vítězství Lukáš Podobský před Dominikem Stříteským a Zdeňkem Tlachačem. V průběžném pořadí E60 nadále vede Václav Šafář, následovaný Zdeňkem Tlachačem a Tomášem Horským. Za nimi následuje dvojice Podobský-Stříteský se shodným počtem 101 bodů.Další podnik MČR 2011v kartingu je za námi a tak nezbývá než doufat, že ten následující na okruhu v Sosnové v polovině srpna přinese všem jezdcům a příznivcům třídy Easykart konečně typicky letní počasí a teploty.

Kompletní výsledky závodu včetně průjezdů najdete zde, záznam Čt4 Sport bude příští týden zde . Sestřih závodu bude vysílat Sport 5 Tv příští týden (program je zde).

2 thoughts on “Pátý závod MČR EASYKART 2011

1. Dovoluji si upozornit autora reportáže na nepřesnost. Ve třídě easy 50 se na celkovém druhém místě, jak vyplývá z výsledků i fotografie vyhlášení, neumístil Rus Salachudtinov ale Čech Wagenknecht.

2. Děkuji autorovi za opravu textu. Byť by se mohlo zdát, že jde o maličkost, naše generace je na záměnu právě u těchto národností poněkud citlivější.