MČR Cheb – Galáš kraloval, Kouřil se radoval

Sezóna domácího šampionátu v kartingu 2014 odstartovala první květnový víkend v Chebu. Jak už se v posledních letech stalo tradicí, k ozdobám celého podniku patřila třída EASYKART 60, která se znovu mohla pyšnit nejpočetnějším, ale také mimořádně vyrovnaným startovním polem. Souboje mladých talentů bavily všechny přihlížející a jsou navíc značným příslibem pro budoucnost domácího kartingu.

 Navzdory ústrkům, kterým musí projekt EASYKART v poslední době čelit (záměrné nezařazování informací o této kategorii do sestřihů závodů vysílaných veřejnoprávní televizí), přímo na okruzích znovu a znovu přesvědčuje o své kvalitě a mimořádnosti. Díky  rovným podmínkám, které v EASYKART panují a kladou důraz především na umění malých závodníků, se na západě Čech utkalo ve třídě  EASY60 26 závodníků a závodnic. To je např. o 5 více než v královské kategorii N KZ (ve které mimochodem zvítězil v Chebu s velkým náskokem odchovanec projektu EASYKART Jan Midrla). Kvalitní přípravkou zůstává i třída Školní 50 (dříve EASYKART 50), v jejímž rámci se v Chebu prezentovalo 14 startujících. To je o jednoho více, než ve sloučeném závodě skomírajících tříd N KF Senior (5 účastníků) a N KF Junior (8 účastníků), které se těší umělé přízni veřejnoprávního média… Pojďme si tedy průběh chebského víkendu připomenout prozatím alespoň psanou formou.

 EASYKART 60

Měřený trénink třídy EASYKART 60 nabídl opravdu nevídanou bitvu. O pole position svedla nemilosrdný souboj čtveřice jezdců, které nakonec dělila necelá jedna desetina sekundy. Nejrychlejšího času dosáhl Filip Škorpík, ovšem druhý Jáchym Galáš byl pomalejší o pouhé dvě tisíciny sekundy! Až do poslední chvíle byli ve hře o nejvýhodnější postavení na startu první finálové jízdy také Vojtěch Kůrka (+ 0,059 s) a Dušan Kouřil (+ 0,089 s), kteří si nakonec zajistili start z druhé řady. Ale také výkony dalších závodníků a závodnic byly velkým příslibem. Vždyť do jedné vteřiny se vměstnalo hned 16 startujících! V neděli ráno sice chebskou Kartarenu halila hustá mlha, ta se však brzy rozptýlila a finálové jízdy se jely za  příjemného jarního počasí. A bylo se na co dívat.

Ve třídě EASYKART 60 se start do první finálové jízdy nejlépe podařil Jáchymu Galášovi, který se okamžitě usadil na první pozici. Naopak Filip Škorpík nedokázal využít výhody pole position a klesl na čtvrtou příčku, když se před něj šikovně prosmýkli také Dušan Kouřil a Michal Pražák. Opravdu dobře se na neděli vyspal Jáchym Galáš, který po celých devět kol kroužil na čele startovního pole, přestože Dušan Kouřil dělal, co uměl, aby mu jeho počínání co nejvíce znepříjemnil. S vedoucí dvojicí držel v úvodu krok také Michal Pražák, ale přibližně od poloviny závodu začal  mírně zaostávat. Filip Škorpík po startu vedl skupinku pronásledovatelů, v níž si to mezi sebou rozdávali Michelle Jandová, František Pros, Vojtěch Kůrka, Katka Nováková a další. Přibližně v polovině závodu spadl Michelle po drobné kolizi řetěz a musela odstoupit. Zatímco ve vedoucí trojici Galáš, Kouřil, Pražák nedošlo až do cíle k žádné změně, o dalším umístění se rozhodovalo až v posledních dvou kolech. Na čtvrtou příčku se probil Vojta Kůrka a pátý skončil Franta Pros, naopak Filip Škorpík klesl až na šesté místo. Elitní desítku zkompletovali Matěj Pavlíček, Maksmilian Florkiewicz, Štěpán Galáš a František Blažíček. V hodnocení EASYKART 60 Mladí zvítězil Adam Kowalski před Lukášem Svobodou, přičemž v celkovém pořadí jim patřila jedenácté, resp. dvanáctá příčka. Z dívek byla tentokrát nejlepší celkově čtrnáctá Katka Nováková.

Novinkou letošní sezóny je systém tzv. trestných bodů, který určuje pořadí na startu Super finále. V praxi to znamená, že podle výsledků měřeného tréninku startují závodníci pouze do první finálové jízdy. Do druhé finálové jízdy se na startovního roštu prohodí levá a pravá řada. Postavení na startu superfinále pak určují jak výsledky kvalifikace, tak obou finálových jízd.

Díky tomu do druhé finálové jízdy EASYKART 60 vyrážel z pole position Jáchym Galáš. V úvodním kole se Jáchym musel sklonit před Dušanem Kouřilem, který se ujal vedení, ale s tím se Jáchym rozhodně nehodlal smířit a už v průběhu druhého kola svého soupeře překonal. Po třech kolech kroužila na čele pětičlenná skupina, v níž Galáše s Kouřilem doplňovali Michal Pražák, Vojtěch Kůrka a Matěj Pavlíček, průběžně šestý Filip Škorpík už mírně ztrácel. Před polovinou závodu Galáš s Kouřilem svým pronásledovatelům odskočili a stejně jako v první finálové jízdě si dojeli pro první a druhé místo. Výborně jel Matěj Pavlíček, který se v průběhu prvních čtyř kol prokousal až na třetí příčku a tu následně kontroloval až do cíle. Od poloviny závodu se neměnilo pořadí ani na čtvrté a páté pozici, na nichž se usadili Michal Pražák a Filip Škorpík. Hezký souboj o šesté místo a zároveň o první v hodnocení EASY 60 Mladí sváděli až do posledního kola Michelle Jandová a Lukáš Svoboda. Úspěšnější byl nakonec Lukáš.

Díky skvělým výsledkům v předchozích jízdách i v měřeném tréninku vyrážel Jáchym Galáš z pole position i do superfinále EASYKART 60. A dlouho se zdálo, že navrch bude mít i ve velkém finále. V nájezdu do druhého kola jel Jáchym na čele vedoucí skupiny, kterou společně s ním tvořili Dušan Kouřil, František Pros a Michal Pražák. Tato čtveřice začala svým soupeřům postupně ujíždět, ale přibližně v polovině závodu se rozpadla na dvě dvojice. S vedoucím Galášem držel krok Pražák, s mírným odstupem jeli Kouřil a Pros, za nimi následovalo duo Matěj Pavlíček, František Blažíček, osamoceně kroužící Lukáš Svoboda a další. Ale o ničem ještě nebylo rozhodnuto. Michal Pražák cítil šanci a v posledních kolech to několikrát zkusil na vedoucího Jáchyma Galáše. Jejich souboje využili Dušan Kouřil a František Pros, kteří se znovu dotáhli a o pódiové umístění se tudíž měli v posledním kole poprat čtyři jezdci. Franta Pros bojoval jako lev, v předposledním kole se posunul na druhou příčku, jenže v posledním kole se do jeho ataku na vedoucí pozici vložil ještě Dušan Kouřil a výsledkem byla hromadná kolize. Ve vzniklé skrumáži se nejlépe zorientoval Dušan Kouřil a pod šachovnicovou vlajkou projel jako první se sekundovým náskokem před druhým Jáchymem Galášem a třetím Michalem Pražákem. Františku Prosovi  spadl při kolizi řetěz a závod nedokončil. Těsně pod stupni vítězů skončil Vojta Kůrka a pátou příčku obsadil Matěj Pavlíček. Z vítězství v kategorii EASY 60 Mladí se radoval celkově šestý Maxim Ishenko a pozici nejlepší dívky vybojovala díky sedmému místu Katka Nováková.

 ŠKOLNÍ 50

Další závodnické zkušenosti sbírali v Chebu také ti nejmenší v nově pojmenované třídě Školní 50. Sobotní měřený trénink se stal kořistí Petry Bábičkové, za níž se ve výsledcích seřadili Filip Otevřel, Štěpán Petrželka, Tobiáš Werner a další.

Ovšem start do první finálové jízdy Petře Bábičkové vůbec nevyšel a nejmladší pokračovatelka rodinné motokárové tradice najížděla do druhého kola až jako pátá. Jako raketa ze startovního roštu naopak vystřelil Štěpán Petrželka, který svým soupeřům rychle ujel a až do cíle svůj náskok neustále zvyšoval. Druhý skončil Matvej Sonkin, třetí byl letošní nováček Tobiáš Werner.

Také úvod druhé finálové jízdy se podařil Štěpánu Petrželkovi. Vedení se ujal hned v průběhu prvního kola a jako leader najížděl i do kola třetího. Velmi rychle však jela i motokára Matveje Sonkina, který Štěpána ve  třetím kole předstihl a až do cíle už před sebe nikoho nepustil. Za zmíněnou dvojicí projela cílem Petra Bábičková. Jenže toto pořadí nevydrželo dlouho. Technické závady na motorech znamenaly vyloučení Matveje Sonkina i Petry Bábičkové. Za prvního Štěpána Petrželku se na druhou příčku  posunul Kuba Kameník a jako třetí byl klasifikován Vojta Kozlovský.

Vítěz obou finálových jízd Štěpán Petrželka startoval pochopitelně i do superfinále z pole position a také v této šestikolové jízdě si počínal znamenitě. Nenechal se rozhodit ani chybou traťových maršálů, kteří po prvním kole zpomalili špičku startovního pole v domnění, že se jednalo teprve o kolo zahřívací. Jenže právě ve třídě Školní 50 jezdci zahřívací kolo vůbec neabsolvují a ze startovního roštu vyrážejí přímo do závodu. Větším  pochybením „traťáků“ byl sobotní ranní trénink padesátek, kdy zůstala trať přehrazená pneumatikami a několik jezdců do nich v plné rychlosti nabouralo. Ale zpátky k samotnému závodění těch nejmenších nadějí domácího kartingu. Štěpán Petrželka se hned v úvodním kole znovu usadil na první pozici a za sebou si vezl čtveřici ve složení Vojta Kozlovský, Petra Bábičková, Tobiáš Werner, Jakub Kameník. V dalších kolech si Štěpán na špici znovu vybudoval více než solidní náskok, ovšem o další pozice se mladí dravci prali skutečně srdnatě. O rozruch se postaral hlavně Matvej Sonkin. Po startu ze zadních pozic se dral vpřed a v nájezdu do předposledního kola už byl těsně za průběžně druhým Vojtou Kozlovským. Pak ale Sonkin svou snahu přehnal a s Vojtou kolidoval. Zatímco Vojta dokázal druhou pozici udržet, Matvej několik míst ztratil a navíc způsobil roztrhání  poměrně kompaktní šestičlenné skupinky pronásledovatelů. Pod šachovnicovým praporem tedy jako první projel Štěpán Petrželka před druhým Vojtou Kozlovským. O třetí příčku se v úplném závěru poprali Filip Otevřel a Petra Bábičková, přičemž větší radost měla v cíli nakonec malá závodnice. Všech čtrnáct jezdců a jezdkyň kategorie Školní 50 získalo v Chebu další cenné zkušenosti a udělalo  důležité krůčky na své cestě ve světě motoristického sportu.

 Po dlouhé zimní přestávce nabírá nová sezóna rychle obrátky. Další podnik domácího šampionátu, v jehož rámci se opět představí i třídy EASYKART 60 a Školní 50, hostí už za necelé tři týdny (23. – 25. května) Autodrom Sosnová u České Lípy. Kompletní výsledky závodního víkendu najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.