První závod MČR 2012 – Cheb

Sestřih  z prvního podniku mistrovství české republiky v Chebu bude vysílán na TV kanálu Sport5 v premiéře pátek 15.6.2012 v 18:05 a první reprízu pak můžete shlédnout 16.6.2012 ráno v 9:10 (další termíny najdete zde) .  Záznam  ČT 4 Sport najdete zde.

Vydařená premiéra
Rok se sešel s rokem a motokárové tratě Mistrovství republiky v kartingu začínají opět ožívat. Premiéra toho letošního ročníku se odehrála o prvním červnovém víkendu na západě Čech – v areálu Kartareny Ypsilonka v Chebu. Stejně jako v loňském roce je i letos součástí MČR v kartingu také dětská série Easykart 50 a 60.
Na začátek sezony se dal očekávat od jezdců rozjezd v klidnějším tempu. Ale opak byl pravdou. Kdo čekal postupné „oťukávání“ byl dozajista překvapen urputnou bojovností od první metrů na trati. A přestože technika Easykart  zůstala stejná byly patrné některé přirozené změny ve startovním poli.

Easykart 50 Trénink
Již dubnová školička ve Vysokém Mýtě, povinná pro děti do 10 let, představila nové tváře ve třídě Easy 50. Naopak vzhledem k tolik diskutovaných pravidlům v letošní ročence CIK-FIA se v našem domácím šampionátu Easy 50 neobjevili ruští závodníci týmu Bear Racing (Sonkin, Ischenko, Savčuk či Salakhutdinov).  Někteří jezdci se přesunuli do „ligy starších“ – třídy Easykart 60 nebo jiných kategorií. Příkladem mohou být Filip Škorpík, Jan Wagenknecht, ale také sestry Landovy, Matěj Kácovský nebo „VINI“ alias Vincent Gianquintieri. Třída Easy 50 tak přes zimu prošla generační obměnou a pomyslné žezlo kartingových elévů začínají v rukou svírat příkladně Martin Antoš, Jiří Bečička a další.  O to více bude letos třída Easy 50 zajímavější, což jasně ukázal už první závod v Chebu. Z druhého závodu KC rozjetí Antoš s Bečičkou dali jasně najevo, kdo bude v Chebu hrát v Easy 50 prim. O týden dřív si vychutnal vítězství na Ypsilonce Martin Antoš s již tradičním číslem 53 a byl na stejné trati při chuti i na prvním „mistráku“. Jiří Bečička si to ale nechtěl nechat líbit a kontroval nejlepším časem v sobotním  4. tréninku a Warm-upu. Antoš si zase pro sebe ukořistil „měřák“. Ale posuďte vzájemný rozdíl na jedno kolo – pouhých 0,034 sekundy! Na pořádný souboj bylo tedy zaděláno. Nedělním prvním bodovaným jízdám přálo také počasí. Teplotu okolo 13°C doplňovalo sucho a téměř bezvětří. Od západu se však k okruhu pomalu blížila pořádná mračna, což potvrzovaly také údaje z meteostanic jednotlivých týmů. Po tradičně pevném startu šel do čela Jiří Bečičika s č. 11, kterého hned pronásledovali Antoš, Kucharski a Jan Holman. Ale již v prvním kole se na čelo dostal Antoš před Bečičku. Drobná kolize poslala na chvost startovního pole Adama Holmana a Jakuba Mičánka. Mezitím na Bečičku úspěšně zaútočil Polák Kucharski a udržel si 2. místo až do cíle první bodované jízdy. Pole vedené neohroženě Martinem Antošem se poté poměrně roztáhlo a uklidnilo. Malý výlet mimo trať si dovolil Matěj Matuška, ale pokračoval dál. Suverénní vítězství předvedl Antoš s náskokem celé cílové roviny před Antoni Kucharskim , Bečičkou a Maksymilianem Kucharskim . Avšak po čtyřech 10sec. penalizacích za „ulití“ na startu bylo nakonec pořadí 1. jízdy: Antoš, Bečička a Kucharczyk
Odpolední 2. jízda E50 se jela po vydatné „sprše“ jako mokrý závod a jezdci tak měli logicky za volanty svých motokár na mokrých pneumatikách daleko více práce, což potvrdil například Adam Holman po „hodinách“ již v zahřívacím kole. Na startu šel opět do vedení Jiří Bečička a opět měl v patách Martina Antoše. Problémy se smykem řešil hned v první zatáčce po startu Antoni Kucharski.
Několik piruet předvedl v závodě Matěj Matuška, ale nevzdal se a bojoval s nástrahami tratě dál. Stejně jako v 1. jízdě neudržel Bečička Antoše za sebou a přenechal mu vedení v závodě. Velký boj se rozohnil o 5. -8. místo a vítězně z něj vyšel nakonec Antoni Kucharski, který ustál tlak od Kacpera Sztuky, Tomáše Nováka a Adama Holmana. Polák Kucharczyk s č. 112 měl velkou smůlu a propadl se po startu ze čtvrtého místa až na chvost startovního pole. V závěru Bečička zdramatizoval situaci a dotáhl se na Antoše. Na závěrečný atak už ale neměl dostatek času ani síly a tak bylo pořadí 2. jízdy a stejně tak i celkové pořadí ve třídě E50: Martin Antoš, Jiří Bečička a Maksymilian Kucharski.
Easykart 60
Také třída Easy 60 prošla přes zimu vlivem mnoha faktorů jistou „evolucí“ a tak kupříkladu jména Lukáš Podobský, Václav Šafář, Jakub Talaš nebo Matěj Kácovský jsme na letošní chebské startovní listině MČR třídy E60 již nenašli. Přesto držíme všem palce a to jak v zahraničí, tak i doma v jiných třídách. Na start se v prvním závodě třídy Easy 60 postavilo 25 jezdců. Již během sobotních tréninků na sebe výrazně upozornil Dominik Stříteský. Byl nejrychlejší v „měřáku“ a to ho postavilo do role favorita. Skvěle mu však sekundovalo duo Jan Janovský a Zdeněk Tlachač. Start první bodované jízdy se musel opakovat, ale druhý pokus byl již úspěšný. To proto, že ani první levá zatáčka po startu nebyla zdrojem vzájemných kolizí. Bohužel další zatáčky již byly nástrahou pro Martina Dance a Filipa Škorpíka, který přešel coby loňský absolutní vítěz E50 do vyšších pater seriálu Easykart. Po startu šel ihned do čela Dominik Stříteský. Za něj se „pověsil“ Jan Janovský jezdící v barvách týmu HKC a pozadu nezůstal ani třetí Zdeněk Tlachač. Jenže na něj už zezadu zle dotíralo trio Jáchym Galáš, Alex Legnaro a Jan Šiller. Tlachač se snažil vyvinout tlak na druhého Janovského a ve třetím kole si oba jezdci pozici vzájemně vyměnili. Ale Zdeňku Tlachačovi evidentně tato pozice nestačila a jal se stíhat vedoucího Stříteského. Vytvořila se tak vedoucí dvojice a stejně tak se dělo i v boji o 3. místo mezi Janovským a Galášem, kteří si v polovině závodu vyměnili své pozice.Vvyrovnaný výkon podal  v 1. bodované jízdě  Alex Legnaro, jenž v závěru ještě důrazně atakoval čtvrtém místo.  Podobně s rozvahou si v závodě počínala také Nela Mičánková. V cíli si oba udrželi 5. resp. 6. místo. Při předjíždění Škorpíka o kolo zpět se na chvíli podařilo dostat čtvrtému v pořadí Janovskému před třetího Galáše, ale dlouho tento stav nevydržel a Jáchymova motokára se startovním č. 24 poté zůstala na 3. místě až do cíle. Bojovalo se také o vítězství, ale Dominik Stříteský ze všech sil ubránil své 1. místo před Zdeňkem Tlachačem. Ze třetího místa se poté radoval Jáchym Galáš.
Pořádí v 1. bodované jízdě Easy 60: Stříteský, Tlachač a Galáš.  Stejně jako v minulé sezóně se v rámci Easy 60 hodnotí  také třída Mladí. V Chebu se do této třídy započítávalo osm jezdců a již měřený trénink naznačil favorita – Adama Králíka. Ten ale nemohl nic nechat náhodě. Další tři jezdci z „mladých“ totiž jezdili s ním měřená kola v jedné sekundě! V první bodované jízdě  Adam udržel  i přes mnoho „strkanic“  tempo a zvítězil s 3 sekundovým náskokem před Patrikem Arnoštem a Alešem Čechem.

Stejně jako v závodě „padesátek“ i druhý závod třídy E60 se jel na mokrých pneumatikách. Déšť sice před startem částečně ustál, ale trať byla plná vody a tak o dramatické okamžiky rozhodně nebyla nouze. Diváci v prostoru startovní rovinky a první zatáčky očekávali především souboj prvních dvou na startu – Jana Janovského a Dominika Stříteského. Ale oběma úvod „mokrého“ závodu naprosto nevyšel a cílem prvního kola projížděli oba jezdci za hranicí první desítky. Jejich zaváhání naopak využil zkušený Zdeněk Tlachač a skvěle startující Dominik Smejkal. Na třetím místě kontroloval situaci Dušan Kouřil. Ten měl v zádech nejprve Jakuba Krysta. Ale právě Jakub byl jedním z mnoha, kteří doplatili na záludnosti mokré tratě. „Výletů“ mimo trať a efektních piruet bylo v tomto závodě nesčetné množství. Mnozí se však po různých problémech na trati snažili rychle vrátit do boje o body. To byl případ Alexe Legnara, Jana Janovského, Ondřeje Nigrina a dalších. Této situace však využili i někteří jezdci z druhé desítky na startu jako například oba Adamové v tomto startovním poli. Adam Křivánek dokázal z 19. místa na startu dojet v těsném závěsu za Galášem na krásném 8. místě.  Dobře si počínal také Adam Králík, který uplatnil na mokré trati svou zkušenost a nechyboval. Odměnou mu bylo 5. místo v cíli první pozice v hodnocení Mladí. Tradičně dobře plavala na vodě také Kačka Nováková, která dojela na pěkném pátém místě.
 Mezitím na čele závodu doslova zuřil boj o vítězství mezi Tlachačem a Smejkalem. Oba volili trochu odlišné stopy v průjezdu zatáček při mokrém závodě. V závěru se zdála být lepší stopa Dominika Smejkala, který Tlachače v sedmém kole předjel, ale nakonec Zdeněk byl tím posledním, kdo se v cíli mohl smát. Kdoví jak by to, ale dopadlo, kdyby do jejich souboje nezasáhli jezdci o kolo zpět. Rozdíl této dvojice v cíli 0,274 sekundy  hovoří za vše. Po úvodním propadu se nakonec skvělou jízdou dostal zpět do hry Dominik Stříteský, který si dojel pro 16 bodů za třetí místo. Pořádí v 2. bodované jízdě E60: Tlachač, Smejkal a Stříteský.
Kdo se tedy radoval na chebské Ypsilonce v celkovém hodnocení víkendu ve třídě Easykart 60? Součtem obou jízd skončil na prvním místě Zdeněk Tlachač před Dominikem Stříteským a Dominikem Smejkalem. Ve třídě Mladí bral první místo  Adam Králík před Patrikem Arnoštem a Alešem Čechem.

Závěrem nutno pochválit pořadatele závodu i traťové komisaře za výborně odvedenou práci v průběhu celého víkendu. I oni měli tímto velký podíl na příjemně prožitém víkendu na západě Čech. Příští závod seriálu Easykart při MČR přivítá okruh ve Vysokém Mýtě ve dnech 30.6 – 1.7. 2012 a vy všichni můžete být u toho s námi! 

 Výsledky závodu včetně průjezdů naleznete  zde. Fotogalerii od Fausta doplníme příští týden.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.