Závěrečný závod EASYKART 2013 Vysoké Mýto

VYSOKOMÝTSKÉ FINÁLE PRO NIGRINA

Sezona domácího šampionátu v závodech motokár dospěla do finále. Jeho dějištěm bylo na konci září Vysoké Mýto, které – stejně jako Sosnová – letos hostilo hned dva podniky českého mistrovství. Zatímco v květnu se na východě Čech závodilo za deště, tentokrát si všichni užívali krásného babího léta, sluníčka i relativního tepla. Sobotní odpoledne patří při podnicích „velkého mistráku“ již tradičně bitvám o pozice na startovním roštu nedělních bodovaných jízd. Stejně tomu bylo pochopitelně i ve Vysokém Mýtě. V rámci projektu EASYKART přitom přednost dostávají ti nejmladší, tedy kategorie EASYKART 50 Trénink. Měřený trénink této třídy letos už počtvrté opanovala Eliška Bábičková. Z pole position vyrážela také při květnových závodech ve Vysokém Mýtě, na začátku prázdnin v Písku a při předchozím podniku v Sosnové. Společně s Eliškou se do první řady probojoval její týmový kolega Filip Otevřel (+ 1,332 s). Mladý jezdec týmu Sodi-Race-Tech tak zopakoval své letošní kvalifikační maximum, neboť z druhého místa vyrážel i v srpnu v Sosnové. Druhá řada startovního roštu patřila tentokrát Matveyi Sonkinovi a Jiřímu Kotoučovi. Za nimi se ve výsledcích seřadili Tomáš Novák, Marek Skřivan, Štěpán Petrželka, Jakub Mičánek a další.

Přestože o šampiónovi třídy EASYKART 60 rozhodl už předchozí podnik v Sosnové, na průběhu závodního víkendu ve Vysokém Mýtě to prakticky nebylo poznat. I tentokrát po úspěchu bažila početná skupina jezdců a jezdkyň. Proto není divu, že se v dech beroucí podívanou proměnil už měřený trénink. Z velké části zaplněná divácká tribuna. Maminky okusující si nervozitou nehty s očima přilepenýma k monitoru s livetimingem. Tatínkové, mechanici a trenéři pozorně sledující počínání svých ratolestí a svěřenců. Na trati bitva jako řemen o každou setinku sekundy… To je dětský karting v té nejlepší a nejčistší podobě. Navíc dodejme, že se v Mýtě v „šedesátkách“ sešlo 27 závodníků a závodnic (znovu nejvíc ze všech tříd v rámci MČR i Národního poháru) a v kvalifikaci se jich hned 14 vměstnalo do jediné sekundy! EASYKART 60 tak znovu potvrzují, že jsou na začátku kariéry v motoristickém sportu skvělou platformou, a jen těžko si lze pro elévy domácího motoristického sportu představit lepší přípravku na jejich budoucí závodnickou kariéru…

Ale zpátky k dění přímo na trati. Že mu okruh ve Vysokém Mýtě skutečně sedí, potvrdil v kvalifikaci Jáchym Galáš. Zatímco v květnu tu startoval ze druhé pozice, tentokrát si ještě o příčku polepšil. Jednalo se tak o Jáchymovo letos již druhé pole position v rámci šampionátu (předtím v srpnu v Sosnové), ale musel o něj pořádně zabojovat. Jezdci na dalších pozicích byli pomalejší skutečně jen nepatrně. Odstup druhého Dominika Smejkala činil pouhých 36 tisícin sekundy a růžky vystrkoval také nakonec třetí Dušan Kouřil (+ 0,062 s). Už jistý mistr Alex Legnaro obsadil čtvrté místo (+ 0,159). Do třetí řady se kvalifikovali Jan Janovský a nejúspěšnější z dívek Monika Podhradská. V kategorii EASYKART 60 Mladí byl nejrychlejší Filip Škorpík (celkově 13. místo; + 0,897 s), přičemž druhý Zalán Czintula zaostal jen o 0,083 sekundy. Kostky byly vrženy, malí závodníci a závodnice pomalu usínali, aby nabrali síly, paddock ožíval večerní prací i zábavou a všichni se těšili na poslední jízdy v rámci sezony 2013, které byly na programu následující den.

Nedělní ráno sice bylo téměř mrazivé, ale prakticky vymetená modrá obloha slibovala další krásný podzimní den. Je pravda, že při ranních warm-upech nepotřebovala zahřát jen technika, ale i všichni zúčastnění, ovšem první bodované jízdy už probíhaly v příjemných podmínkách. Eliška Bábičková potvrzovala v kategorii EASYKART 50 Trénink roli favoritky a po startu se ujala vedení. Z páté pozice na druhou se prosmýkl Tomáš Novák následovaný Markem Skřivanem. Naopak Filip Otevřel klesl ze druhého na čtvrté místo. Úvod závodu vůbec nevyšel Matveyi Sonkinovi, který sice startoval jako třetí, ale do druhého kola najížděl až jako poslední. Eliška tentokrát nedala nikomu šanci a postupně zvyšovala svůj náskok. Bojovalo se až za jejími zády. O druhou příčku se až do třetího kola přetahovali Tomáš Novák a Filip Otevřel a chvíli se zdálo, že úspěšnější bude Filip. Jenže pak zastávkovala technika a Filip začal klesat pořadím. A nebyl sám. V nájezdu do předposledního kola na cílové rovince kolidovali Niki Raus s Kubou Mičánkem a propadli se až na jedenácté, resp. dvanácté místo. Na opačném konci startovního pole se měnil de facto jen rozestup mezi vedoucí Eliškou a druhým Tomem Novákem, který v cíli činil 5,7 sekundy. Jirka Kotouč o třetí místo chvíli válčil s Markem Skřivanem, ale v závěru jízdy dokázal svému soupeři poodjet. Pátý dojel Štěpán Petrželka a Matvey Sonkin zakončil svou stíhací jízdu na šesté pozici.

Nervozita před startem první bodované jízdy EASYKART 60 byla značná, proto startér poslal jezdce ještě do jednoho zahřívacího kola navíc. Napodruhé už vše proběhlo hladce. Dvojnásob to platilo z pohledu Dominika Smejkala, který se dokázal protlačit před Jáchyma Galáše na první pozici. V úvodních dvou kolech se jezdecké pole drželo pohromadě, přičemž na čelních příčkách se kromě Dominika a Jáchyma pohybovali také Alex Legnaro, Dušan Kouřil, Monika Podhradská, Vojta Kůrka, Ondra Nigrin a další. V nájezdu do třetího kola chyboval Legnaro, který udělal hodiny a klesl až na konec druhé desítky průběžného pořadí. V tu chvíli se začal vláček jezdců dělit do několika menších skupin. Na čele sváděla lítý boj trojice Smejkal, Galáš, Kouřil, tlupu pronásledovatelů vedli Podhradská, Janovský, Kůrka a Nigrin. Vpřed se posouvala Nela Mičánková. Krásný souboj mezi Dominkem Smejkalem, Jáchymem Galášem a Dušanem Kouřilem trval až do závěrečného okruhu a byla škoda, že jej poznamenal jeden z jezdců o kolo zpět. V posledních zatáčkách neudělal svým rychlejším soupeřům včas dostatek místa a nechtěně tak ovlivnil výsledky závodu. V něm nakonec zvítězil Dušan Kouřil, před Dominikem Smejkalem a Jáchymem Galášem. Jako čtvrtý projel pod šachovnicovou vlajkou Honza Janovský, který se v závěru této bodované jízdy dokázal na vedoucí trojici znovu dotáhnout. Skupinku na pátém až sedmém místě přivedl do cíle Ondra Nigrin, dívčí souboj o šestou pozici pro sebe rozhodla Nela Mičánková, zatímco Monika Podhradská získala body za sedmé místo. Elitní desítku zkompletovali Michal Pražák, Franta Blažíček a Filip Škorpík. Filip byl navíc nejúspěšnější v kategorii EASYKART 60 Mladí, v níž další příčky obsadili Maxim Ishenko a Zalán Czintula.

Druhá bodovaná jízda EASYKART 50 Trénink potvrdila Elišku Bábičkovou v roli letošní nekorunované vládkyně vysokomýtského okruhu. Na zdejší trati vyhrála obě jízdy už na jaře a stoprocentní bilanci měla i na podzim. Kromě toho zvítězila stejným způsobem také v červenci v Písku. Proto nebylo divu, že v Mýtě startovala v rámci přípravy na příští sezonu kromě „padesátek“ i v silnější kategorii. V odpolední jízdě EASY 50 sice po startu klesla až na čtvrté místo, ale ještě během prvního kola si poradila s Markem Skřivanem a Tomem Novákem, ve druhém kole se prodrala i před Matveye Sonkina. Od té chvíle už Eliška bezpečně kontrolovala vedoucí pozici až do cíle. Druhý skončil Sonkin, jako třetí proťal cílovou pásku Filip Otevřel, který se až v posledním kole dostal před Marka Skřivana a Štěpána Petrželku. Smůlu měl tentokrát Tomáš Novák – stopku mu už ve druhém kole vystavil spadlý řetěz.

 Druhá bodovaná jízda EASYKART 60 byla definitivní tečkou za letošní mistrovskou sezonou. A jednalo se o závěr nesmírně důstojný. Alex Legnaro se snažil odčinit své zaváhání z dopolední jízdy, což se mu dařilo. Hned po startu se ujal vedení následován Ondrou Nigrinem, Dušanem Kouřilem, Dominikem Smejkalem, Jáchymem Galášem a Honzou Janovským. V následujících kolech se začalo jezdecké pole mírně trhat, přičemž na čele se s Legnarem držel Nigrin, další skupinu tvořili Smejkal, Janovský a Galáš, na šestém místě jezdil leader kategorie EASY 60 Mladí Zalán Czintula a o sedmou příčku bojovali Vojta Kůrka a Láďa Hevessy. Ovšem v polovině závodu se situace změnila. První pětice se znovu sjela dohromady a začalo přituhovat. V závěru osmého kola svedli Honza Janovský a Ondra Nigrin ostrý souboj, při kterém se dostali až na samý okraj tratě, ale oba situaci ustáli a dál bojovali o příčky nejvyšší. První pětice vydržela pohromadě až do konce závodu a zvedala diváky ze sedadel. V posledním kole při sjezdu k tribuně jely dokonce čtyři motokáry vedle sebe! Bitva o vítězství se nakonec stala záležitostí Ondry Nigrina a Alexe Legnara. Ondra dokázal odolat tlaku ze strany novopečeného šampióna a dojel si pro druhé vítězství sezony. Naopak Dominik Smejkal, který v předposledním okruhu figuroval na druhé pozici, projel cílem až jako pátý, když se před něj kromě Ondry a Alexe dostali i Honza Janovský a Jáchym Galáš. Šestou příčku absolutně uhájil Zalán Czintula. Se sezonou se umístěním v Top 10 rozloučili také Vojta Kůrka, Láďa Hevessy, Dušan Kouřil a Nela Mičánková.

V hodnocení EASYKART 60 Mladí zvítězil již zmíněný Zalán Czintula, druhý dojel Filip Škorpík a třetí byl Maxim Ishenko. V celkovém hodnocení závěrečného podniku si Filip a Zalán své pozice prohodili, Maximovi zůstal bronz. Celkovým vítězem prestižní kategorie EASYKART 60 se ve Vysokém Mýtě stal Ondřej Nigrin, který v neděli nasbíral o čtyři body více než druhý Dušan Kouřil. Dominik Smejkal obsadil ve východních Čechách třetí místo. Nejúspěšnější dívkou byla Nela Mičánková. V absolutní klasifikaci šampionátu se na prvních pozicích nic neměnilo. Alex Legnaro si titul pojistil už při předchozích závodech v Sosnové, Ondra Nigrin si pohlídal post vicemistra a na třetí až páté pozici se seřadili Dušan Kouřil, Dominik Smejkal a Honza Janovský. Hranici sta započítávaných bodů pokořil ještě šestý Jáchym Galáš. Z dívek byla nejúspěšnější celkově sedmá Katka Nováková, která o pouhé dva body udolala osmou Moniku Podhradskou.

Vitězem kategorie EASYKART 60 Mladí se stal zaslouženě Zalán Czintula, byl nejúspěšnější v sedmi z letošních dvanácti bodovaných jízd. Skvělý finiš vynesl na druhé místo Filipa Škorpíka, který až v Mýtě překonal Maxima Ishenka. V tabulce šampionátu nakonec oba dělily pouhé dva body.

Výsledky závodu a sezony najdete zde, fotogalerii zde.

Letošní sezona šampionátu EASYKART v České republice je minulostí. V kategorii EASYKART 60 se během roku představilo více než 30 jezdců a jejich souboje byly vždy kořením celého mistrovského víkendu. Generace pilotů, která  ve vyrovnaných a  náročných podmínkách závodů EASYKART jezdecky vyrůstá se v budoucnu rozhodně neztratí v žádné disciplíně motoristického sportu. Proto se už nyní můžeme těšit na sezonu příští…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.